Trwa realizacja witraży do kościoła w Pile

Video

Paweł Przyrowski jest twórcą monumentalnej realizacji witrażowej w kościele p.w. Św Stanisława Kostki w Pile. Zrealizował już okna w Prezbiterium i szereg okien bocznych.

Przedstawiamy prace nad jednym z bocznych okien witrażowych do tego kościoła. Okno poświęcone jest Doktorom Kościoła. Na załączonym poniżej filmie dokumentujemy jeden z najważniejszych etapów prac - malowanie witraży.

Malowanie witraży

Paweł Przyrowski maluje farbami ceramicznymi szkła witrażowe. Nie jest to jednak nakładanie kolorów na szkło. Szkła, które maluje Paweł są barwione w hucie, a warstwa malarska nakładana jest dodatkowo, by nadać witrażom głębię i wyraz. Jest to tzw "malowanie światłem", polegające na przesłanianiu poszczególnych partii szkieł.

Farby witrażowe mają w swoim składzie tlenki metali i szkliwo. Pomalowane szkła będą wypalone w temperaturze ponad 600 stopni, a farby wtopione w szkło na wieczny czas. Jest to tradycyjna technika witrażu, rodem z średniowiecza. Witraże tak wykonane przetrwają setki lat. W przeciwieństwie do coraz niestety powszechniej stosowanych "oszczędnościowych" przeszkleń (bo witrażami ich nazywać nie sposób) malowanych farbami organicznymi opartymi na rozpuszczalnikach. Farby takie po kilku najdalej latach tracą kolor i odspajają się od szkła.

Aktualizacja: prace nad oknami do kościoła w Pile zostały zakończone. Dokumentacja fotograficzna witraży w kościele jest do obeirzenia.

3 komentarzy

Skomentuj

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól oznacznych (*).
Make sure you enter the (*) required information where indicated.