Jak barwić szkło artystyczne?

15 luty 2013 Napisał  

Technika szkła stapianego daje duże możliwości twórcze - zarówno wtedy, gdy tworzymy artystyczne szkło o walorach użytkowych (np. element dekoracji wnętrza) jak i wtedy, gdy powstać ma dzieło czysto artystyczne - szklany obraz, czy rzeźba.

Jeżeli projekt jest barwny - wtedy jedną z technik, stosowanych w obu przypadkach, będzie barwienie szkła. Przystępując do pracy, już na etapie projektu, należy sobie zdawać sprawę zarówno z możliwości tej techniki, jak i jej ograniczeń. Innymi słowy od początku trzeba mieć świadomość tego, jak technicznie będzie przebiegała realizacja (i tego, że inaczej działa kolor położony farbą na papierze, a inaczej w szkle, w świetle przechodzącym). W dodatku nie ma możliwości korzystania z pełnej palety barw - niektóre barwniki nie występują na rynku. Dochodzi do tego trudność techniczna - niektóre barwniki nałożone na szkło, pogrzane do odpowiedniej temperatury, będą wchodziły ze sobą w reakcję i  będą się "gryzły", dając w rezultacie zamiast czystej barwy, będącej wypadkową zmieszanych kolorów -  brudnoszarą plamę. Dlatego niezbędne jest wykonie próbek wszystkich kolorów, których zamierzamy użyć, z uwzględnieniem rozmaitych ich zestawień.

 

Podczas wykonywania prezentowanej na zdjęciach pracy, napotkaliśmy na trudności wcześniej nam nie znane. Mimo że na próbkach wszystko było dobrze, to jedna z barw po nałożeniu na szkło spowodowała jego mikropęknięcia. Musieliśmy powtarzać wszystko od początku.... Za drugim razem szkło się udało!

Więcej w tej kategorii: Co to jest witraż? »