T.M. Reklewska - artystka witrażu

tmr kolo

Ukończyła w 1956r Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach tkaniny Eleonory Plutyńskiej i malarstwa Marka Włodarskiego. Studiowała później przez 2 lata w National School of Art w Paryżu, w pracowni Souverbie i w Atelier d'Art Sacre', pracowni J. Chevallier. Następnie do 1972 tworzyła w pracowni J. Chevallier'a własne projekty malarskie i wykonywała samodzielnie witraże (ok. 250 m2).

W czasie pobytu we Francji wygrała ogólnopolski konkurs na projekt witraży do kościoła N.M.P. na Piasku we Wrocławiu (witraże realizowane w pracowni J. Chevallier'a w Paryżu). W 1976 otrzymała za witraże te Nagrodę im Brata Alberta w dziedzinie sztuki sakralnej.

Po wielu próbach w 1975 otworzyła własną pracownię witrażową w Warszawie. Pracownia ta jako pierwsza i jedyna wtedy działała na zasadach ścisłego współuczestnictwa artysty w tworzeniu dzieła na każdym etapie jego powstawania. Od tego czasu tworzy wyłącznie w Polsce.

Teresa Maria Reklewska o sztuce witrażu

 Wywiad z Teresą Marią Reklewską, autorką witraży w Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Warszawie, udzielony przez Teresę Reklewską O. Krzysztofowi Ołdakowskiemu SJ/

Pragnę, aby moje witraże zapowiadały świat, który już został przemieniony

Teresa Maria Reklewska - mówi w 1979 roku o swojej twórczości. Tekst rozmowy: "Światło witraża" z Małgorzatą Baranowską i Justyną Sobolewską opublikowany w Tygodniku Powszechnym nr 30, z 27 lipca 1997 r.

Najważniejszą rzeczą jest, by być narzędziem, na które oddziałuje to "Coś"

Teresa Maria Reklewska w rozmowie z Jackiem Borkowiczem opublikowanej w miesięczniku "Powściągliwość i Praca z grudnia 1990 r.

Wywiad z Mistrzynią witrażu - Teresą Reklewską

O przygodzie ze sztuką, witrażach i procesie ich tworzenia opowiada w rozmowie z KAI Teresa Maria Reklewska, witrażystka i malarka, twórczyni zespołu współpracowników, który z czasem przekształcił się w pracownię Witraże s.c. Tekst rozmowy o tym czym jest dobry witraż i jak go tworzyć, dostępny jest na stronie eKAITekst rozmowy o tym czym jest dobry witraż i jak go tworzyć, dostępny jest na stronie eKAI.

Rajska sceneria, czyli o witrażach Teresy Reklewskiej

Artykuł o Teresie Marii Reklewskiej opublikowany w miesięczniku "List do Pani" (wyd. Polskiego Związku Kobiet Katolickich).

Back to top
Back to top