Tablice ze szkła artystycznego

baner tablice

Upamiętniają sławnych aktorów, naukowców, polityków, informują o historii ważnych miejsc, stanowią estetyczną i dyskretną formę reklamy.

Szklane tablice mają liczne zastosowania, a mnogość technik sprawia, że każda będzie wykonana jako niepowtarzalne dzieło.

Tablica łączy w sobie funkcję informacyjną i estetyczną. Dobrze wykonana, powinna posiadać nie tylko cechy użytkowe ale również zdobić.

Szkło, jako materiał, nadaje się do tego celu idealnie - jest szlachetne i trwałe.

W połączeniu z subtelnym projektem graficznym sprawdzi się nawet w najbardziej "wymagających" przestrzeniach (np. obiektach zabytkowych).

Szklana tablica może być umieszczona zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Jest bowiem odporna na czynniki atmosferyczne.

Płyta szklana o dowolnym rozmiarze, kształcie i grubości przytwierdzana jest do ściany za pomocą metalowych śrub dystansowych. Niekiedy dla zwiększenia czytelności jako tło tablicy używamy arkusza blachy ze stali nierdzewnej działającej jak zwierciadło.

Treść tablicy, w zależności od potrzeb, może być naniesiona na powierzchni tablicy, na jej rewersie, lub nawet w masie szkła (w miąższu materiału). Czasem stosowana jest kombinacja tych sposobów prezentacji treści.

Elementy graficzne i liternictwo nanoszone jest bądź to jako obraz przestrzenny technikami rytowania (piaskowania szkła)

litery-rytowane

lub wtapiania (kształtowanie powierzchni na gorąco), bądź też jako obraz płaski przy pomocy sitodruku, malowania "z ręki" lub nadruku farbą UV. Możliwe jest naniesienie na szkło fotografii, przetworzonej na raster przypominający grafikę w formie ryciny lub drzeworytu.

raster

Inną, bardzo efektowną metodą jest przytwierdzenie do powierzchni szkła metalowych liter.

tagblica-szklana-litery

Powierzchnia szkła może być gładka bądź matowa, a samo szkło w kolorze naturalnym (z zielonkawym zabarwieniem), optycznie białe lub kolorowe.

tablica-szklana-barwna

Krawędzie tablic zazwyczaj wykańczane są jako polerowane lecz też stosuje się krawędzie surowe, jakby "wyrwane" z większego bloku materiału.

Użyte techniki wykonawcze, sposób wykończenia, zależny jest od charakteru projektu, tematyki pracy, indywidualnych preferencji zamawiającego, i dostępnego budżetu.

Cena wykonania tablicy szklanej zależna jest od: rozmiaru, grubości szkła, rodzaju szkła (hartowane, laminowane folią), kolorystki (naturalny kolor szkła czy barwna), miejsca montażu (wewnątrz czy na zewnątrz budynku), ilości napisów (tekst kótry ma się pojawić), obecności elementów graficznych (portret, grafika), tego czy w zakres zamówienia wchodzi montaż.

Back to top
Back to top