"Witraż stu twarzy" w Strasbourgu

Jakiś czas temu (w czerwcu 2015) w katedrze w Strasbourgu obok pięknych XIV wiecznych witraży pojawiły się dwa nowe okna, o zgoła innym charakterze. Pikselowy, monumentalny wizerunek Chrystusa nie przystaje do sąsiadujących okien ani skalą ani ogólnym nastrojem, jednak nowatorska technika, użyta do jego wykonania z pewnością zasługuje na uwagę i podziw.

07 marzec 2016
Napisała

Witraż w Katedrze w Kolonii

Często słyszymy narzekania na niski poziom sztuki sakralnej w Polsce. Przyczyna - niezorientowani artystycznie księża zatrudniają niekompetentnych artystów.

Zadajmy sobie pytanie - co może powstać, jeśli nad dziełem czuwa profesjonalista, który zatrudnia wybitnego twórcę? Czy powstanie dzieło wyjątkowe? W Katedrze kolońskiej postanowiono zrobić witraż w oknie transeptu w miejsce zniszczonego podczas alianckich nalotów. Opiekująca się bezcennym zabytkiem pani kustosz powierzyła dzieło Gerhardowi RichterowiGerhardowi Richterowi, uznawanemu za najwybitniejszego współczesnego niemieckiego artystę.

 

3858

Tomasz Tuszko
03 grudzień 2010
Napisał

Co to jest fusing - o szkle stapianym

Techniki pracy z "gorącym szkłem" to z j. angielskiego "slumping", "fusing" oraz z j.francuskiego "pate de verre". Podczas tych procesów szkło jest gięte, formowane, kształtowane i barwione poprzez wtapianie emalii i pigmentów.

Tomasz Bieliński
12 listopad 2010
Napisał

"Witraże - Mozaiki,Sztuka barwnych szkieł i kamyków" - tekst archiwalny

Przedrukowujemy tekst (pisownia oryginalna) zaczerpnięty z książeczki Aleksandra Hrebeniuka "Witraże-Mozaiki,Sztuka barwnych szkieł i kamyków" wydanej w Krakowie w 1938 przez Księgarnię "Nauka i sztuka"

Tomasz Bieliński
12 listopad 2010
Napisał

Jak powstaje witraż

Dzisiejsza technika wykonywania witrażu w szczegółach tylko różni się od tej, jaką stosowano w średniowieczu.

Tomasz Bieliński
12 listopad 2010
Napisał

Historia witrażu

Początki sztuki witrażowej są dla historyków sztuki nie do końca wyjaśnione. Nawet jeżeli, jak twierdzą niektórzy, witraże wywodzą się ze znanych w kręgu śródziemnomorskim alabastrowych ażurów okiennych w których otwory wstawiano niekiedy kawałki barwnego szkła, to i tak formy przejściowe od tych pierwocin nie są znane.

Tomasz Bieliński
12 listopad 2010
Napisał

Co to jest witraż?

 Co to jest witraż?

Wiemy? Wiemy! Ale czy na pewno?

Tomasz Bieliński
28 wrzesień 2010
Napisał
Back to top
Back to top