Rodzaje szkła artystycznego

baner fusing2a

Nasza pracownia oferuje całą gamę technik szklanych: szkło piaskowane, szkło barwione płaskie, szkło reliefowane, o różnym stopniu rozrzeźbienia i przezierności.

 SZKŁO PIASKOWANE

Technika polegająca na uzyskiwaniu wzoru na szkle dzięki obróbce materiałem ściernym: piaskiem lub korundem.  Zaletą tej metody jest możliwość odwzorowania na szkle skomplikowanych wzorów, o wyraźnych, precyzyjnych konturach. Stosowana jest zarówno do obiektów artystycznych, jak i użytkowych (np. tablic pamiątkowych). Piaskowanie może być delikatne - dające efekt płaskiego ornamentu lub głębokie. Tą drugą techniką możemy uzyskać bardziej przestrzenne, rzeźbiarskie formy. Więcej informacji TUTAJ.piaskowane1a

 

SZKŁO RELIEFOWANE BEZBARWNE

Relief szklany to tafla szkla z uformowaną według dowolnego wzoru powierzchnią. Pogrzewając szkło do temperatury w której zaczyna płynąć uzyskujemy pożądany efekt urzeźbienia. Podłoże z materiału ogniotrwałego na którym leży tafla szkła "odciska się" na szkle pozostawiając żądany wzór. Technika reliefowania pozwala formować wzory o różnym stopniu skomplikowania - możemy nią uzyskać zarówno abstrakcyjną lekką fakturę, jak i skomplikowany precyzyjny wzór, dzięki czemu wpisuje się w różne style wnętrz. Więcej informacji TUTAJ.

relief

 

FUSING BARWNY

Fusing (szkło stapiane, szkło  spiekane) to technika  polegająca  na łączeniu bezbarwnych lub kolorowych szkieł poprzez stopienie w wysokiej temperaturze.  Grubość tafli może być praktycznie dowolna, w strukturze szkła mogą pojawiać się pęcherzyki powietrza i wtrącenia dające "trzeci wymiar". Powierzchnia szkła może być płaska bąsdź reliefowana poprzez odpowiednie uformowanie dna pieca. Jest to technika dająca ogromne mozliwości, zarówno na polu artystycznym jak i w sztuce użytkowej. Niezwykłą popularnością cieszą się ścianki oraz drzwi wykonane w tej technologii. Więcej informacji TUTAJ.
fusing wita

 

 

Szkło artystyczne, w odróżnieniu od witrażu cechuje się tym, że przeszklenie może być pozbawione łączeń, wypełnienie otworu stanowi jedna tafla stworzona na konkretny wymiar.
Jedynem ograniczeniem tej technki  jest maksymalna wielkość tafli szkła w polu przeszklenia. Szkło produkowane w hutach zazwyczaj ma wymiary nie przekraczające 50 cm na 120 cm. Szkło wykonywane w naszej pracowni (w technice szkła relliefowanego lub stapianego) ma wymiary znacznie większe niż hutnicze. W skrajnych przypadkach możemy zaproponować gabaryty 1.5 metra na 3 metry!  Jednak przy tak dużych wymiarach grubość szkłą musi być znacznie większa. Ciężar 1 mkw oszklenia zależny jest od grubości szkła. Dla szkła typowego, o grubości 3 mm ciężar ten wyniesie 7,5 kg. Każdy dodatkowy 1 milimetr grubości podnosi ciężar o 2,5 kg.

Projekt oszklenia powstaje w oparciu o przegląd próbek szkieł wykonywanych techniką hutniczą, próbki wykonane w naszej pracowni oraz ewentualnie wizualizację komputerową.

Back to top
Back to top