Witraże w kościele w Inverness (Szkocja)

11 styczeń 2014

60cac5bf67bfb0259c686e8da95fd599 L

Okna witrażowe zrealizowane w kościele St Mary's Catholic w Inverness, (Szkocja).

Kościół katolicki w Szzkocji przeżywał w swej historii ciężkie chwile. Katolicyzm był prawie przez 300 lat prawnie zakazany. Odrodzenie katolicyzmu rozpoczęło się dopiero w XIX wieku. XX wiek, na fali powszechnego zeświecczenia sprawił że  wiernych ubyło. Budynki kościołów, nie tylo katolickich, często były sprzedawane i zamieniane na restaruracje czy rezydencje mieszkalne.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rozpoczęła się masowa emigracja zarobkowa na Wyspy Brytyjskie. Znaczna część Polaków trafiła do Szkocji. W mieście Inverness położonym na północy Szkocji (obok jeziora Loch Ness) żyje dziś spora wspónota polska. W oparciu między innymi o mijscowych Polaków, którzy aktywnie biorą udział w życiu religinym parafi katlolicka w Inverness prężnie się rozwija.

Proboszcz parafii wspólpracuje z księżmi Polakami, którzy przybyli na Wyspy w ślad za polskimi emigrantami. By dać świadectwo obecności Polaków w Inverness Proboszcz zamówił w naszej pracowni okno poświęcone pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki. W oknie tym znalazły się symbole związane z Polską.

Drugie okno zamówione u nas poświęcono patronowi księży Świętemu Janowi Maii Vianney'owi.

W trzecim etapie wykonaliśmy cztery okna witrażowe poświęcone: Trójcy Świętej i Świętej Faustynie, Św Mary Mc Killop, Św. Józefowi, Świętym Karmelitankom (Edycie Stein, Teresie z Avilla, Teresie z Lisieux).

Poniżej rozkład okien w kościele (po kliknięcu w miniaturę ukaże się wiecej szczegółów o danym oknie):

plan okien witrażowych w kościele w Inverness Witraż Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko Witraż Św John Vianney Witaraż Trójca Św. i Św Faustyna Kowalska Witraż Św Karmetitanki Witraż Święty Józef Witraż Św. Mary Mc Killop

 

Dodatkowe informacje

  • Data wykonania: 2010-2012
  • Projektant: Paweł Przyrowski
  • Współpraca projektowa: Tomasz Tuszko
  • Technika wykonania: witraż klasyczny
  • Rodzaj obiektu:: Kościól parafialny
  • Lokalizacja:: Inverness, Szkocja

Skomentuj

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól oznacznych (*).
Make sure you enter the (*) required information where indicated.

Back to top
Back to top