Witraż - Bitwa pod Radzyminem 1920 rok

14 sierpień 2015

Witraże do kościoła parfialnego pw. Miłosierdiza Bożego w Józefowie k/ Radzymina zostały zaprojektowane i mamalowane przez Pawła Przyrowskiego. Pokazują one w jednej parze okien postacie św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki, a w drugiej bój toczony z bolszewikami.

Miejscowość Józefów koło Radzymina jest położona na terenie, gdzie rozegrała się kluczowa bitwa wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku. To tu dokonał się przełom w jej przebiegu - cofające się dotąd aż na przedpola Warszawy wojska polskie przeszły do kontrofensywy zakończonej pokojem ryskim.

Bohaterem bitwy, wśród wielu innych, był ksiądz Ignacy Skorupka. Sprzeczne są relacje co do rodzaju jego zaangażowania w bitwę: według jednych poderwał oddział składający się z uczniów i strudentów do ataku i zginął idąc w pierwszym szeregu ataku, według drugich został trafiony podczas udzialania ostatniej poslugi umierającemu żołnierzowi.

W lasach wokół Józefowa w okesie okupacji niemieckiej dokonywane były zrzuty alianckie z zaopatrzeniem dla Armii Krajowej oraz desanty "cichociemnych". Stąd na jednej z kwater witrażu sylwetka Liberatora.

  

Dodatkowe informacje

  • Data wykonania: 2015-04-10
  • Projektant: Paweł Przyrowski
  • Technika wykonania: witraż klasyczny
  • Rodzaj obiektu:: Kościól parafialny
  • Lokalizacja:: Józefów koło Radzymina
  • Więcej informacji:

    skar

Skomentuj

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól oznacznych (*).
Make sure you enter the (*) required information where indicated.

Back to top
Back to top