Tomasz Tuszko
Napisał 
19 lutego 2013

Jak oświetlić witraż, jak oświetlić szkło...

Światło jest czynnikiem umożliwiającym nam widzenie.

Czy patrzymy na dzieła sztuki, czy pospolite przedmioty, na zachwycający krajobraz, czy obskurny mur – obraz dociera do naszych oczu za pośrednictwem fal świetlnych emitowanych przez źródło światła i odbitych od powierzchni tego, na co patrzymy. Są jednak przedmioty, wykonane z materiałów, które określamy jako przezroczyste – mają one zdolność nie tylko odbijania, ale i przepuszczania światła. Takie jest powietrze, woda, takie też jest i szkło. Żeby zobaczyć przedmiot w świetle odbitym, widz musi się znajdować w tej samej przestrzeni, co źródło światła. Żeby można było obejrzeć przedmiot przezroczysty - niezależnie od tego, czy jest to witraż, czy szkło stapiane – musi być oglądany "pod światło".

Stwarza to konsekwencje praktyczne: w pomieszczeniu w którym jest oglądający, musi być ciemniej, niż za witrażem (czy taflą szkła stapianego).

Jeżeli witraż jest w oknie - nie ma problemu.

Jeżeli znajduje się on w otworze miedzy pomieszczeniami, widoczny będzie w pełnej krasie, gdy różnica jasności w obu pomieszczeniach będzie znaczna, by widz w ciemniejszym pomieszczeniu widział witraż, jako witraż (w świetle przechodzącym), a nie jako mozaikę (w świetle odbitym).

Jeżeli jasność oświetlenia w obu pomieszczeniach jest wyrównana, a chcemy by witraż mimo wszystko był widoczny - musimy go podświetlić, mając znów na uwadze, że jeżeli doświetlający reflektor będzie w jednym, to witraż będzie dobrze widziany w pomieszczeniu przeciwległym.

 

Nie jest istotna ilościowa jasność, ale różnica intensywności światła.

Jednym słowem trzeba się zdecydować, która strona witraża przeznaczona jest dla widza i oświetlać stronę przeciwległą.

Załączony rysunek wyjaśnia to rozwiązanie

oświetlenie

.Oczywiście można zainstalować reflektory po obu stronach witraża i wtedy używać ich naprzemiennie, w zależności od tego, w którym pomieszczeniu witraż w danym momencie ma być oglądany. Do oświetlania witraża najlepsze byłby reflektory takie, jakich używa się w galeriach sztuki - wyposażone w dające się ustawiać przesłony regulujące pole oświetlane do konkretnego wymiaru. Nie od rzeczy byłoby wyposażyć układ w możliwość regulacji intensywności oświetlenia, by można było lepiej kontrolować efekt w różnych sytuacjach oświetleniowych.

pracownia-witrazy-szkla-artystycznego-3

W dużym frontowym oknie pracowni eksponujemy nasze szkła. Po zapadnięciu zmroku zapalamy w pracowni światło i galerię naszych prac mogą podziwiać przechodzący ulicą.

Skomentuj

Prosimy o wypełnienie wszystkich pól oznacznych (*).
Make sure you enter the (*) required information where indicated.

Back to top
Back to top