Dział: Witraż

Rodzaje witraży wykonywanych przez pracownię Witraże s.c.

baner rodzaje witr
 
Nazwa jest potocznie stosowna do wielu technik artystycznych bez rozróżniania ich specyfiki.  My rozumiemy witraż jako technikę polegającą na tworzeniu obrazu z barwnych szkieł, połączonych najczęściej za pomocą listewek ołowianych. Specyfiką witrażu jest to, że obraz widoczny jest w świetle przechodzącym - czyli jeżeli witraż znajduje się pomiędzy oglądającym, a źródłem światła.

Witraż.

Na dzieło witrażowe składają się trzy elementy - kolor (użyte szkła), rysunek (kompozycja ołowianych listewek), oraz opracowanie malarskie (nie zawsze). To ostatnie stosuje się, by za pomocą farb witrażowych kryjących całkowicie (kontur), czy częściowo (laserunek, patyna) odwzorować detale, czy nadać obrazowi plastyczności. Tak na gładkiej powierzchni szkła barwnego maluje się przedstawienia (np. obrysy postaci) i modeluje się je światłem (np, ciało, fałdy szat). Farby witrażowe są najczęściej czarne lub brunatne, ich funkcją jest ograniczanie ilości światła przechodzącego przez barwne szkło. Farby witrażowe składają sie z mineralnych pigmentów i szkliwa. Po malowaniu szkło jest poddawane wypaleniu - farba łączy się na trwałe ze szkłem. Inną techniką malarską jest stosowanie barwnych emalii, również wypalanych.
 
Pod słowem "witraż" kryje sie ogromna rożnorodność technik i stylów. Poniżej przedstawiamy uproszczoną klasyfikację typów witraża:

WITRAŻ KLASYCZNY

Technika wywodząca się ze średniowiecza. Kawałki szkła łączone są profilami ołowianymi, spajanymi lutem cynowym. Szkło może być malowane lub nie.

  • Witraż klasyczny malowany
 klasyczny mal1
 
  • Witraż klasyczny niemalowany
 klasyczny niemal1
 

WITRAŻ TYPU TIFFANY

Technika z końca XIX wieku, zapoczątkowana przez amerykańskiego artystę L.C. Tiffanego, kojarzona przede wszystkim z nurtem secesji. Do łączenia szkieł używa się taśmy miedzianej, pokrytej się lutem cynowym. W porównaniu do klasycznej techniki, bazującej na łączeniach ołowianych (opis wyżej), technika tiffany pozwala tworzyć witraże z bardzo drobnych elementów.

tiffany1a

 

WITRAŻ PROSTY GEOMETRYCZNY

Proste przeszklenie, o regularnych, geometrycznych podziałach. Bez malowania.

O przeszkleniach więcej piszemy w kolejnym tekście.

 
 geom1
 

PLAFONY, LAMPY

Witraże jako dekoracyjny element oświetleniowy wnętrza.

 
oswietlenie plafony1a

 

NIETYPOWE ZAMÓWIENIA

Witraże w nietypowych kształtach i technikach. Nieraz w formie przestrzennych struktur.

Jesteśmy otwarci na wszelkie (nawet te szalone) pomysły.

 
NIETYPOWE
 
 
 

 

Back to top
Back to top